win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 113

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι ουδείς αμφισβήτησε την προσφορά, την επιστημονική κατάρτιση και το συγγραφικό έργο του κ. Α. Κωνσταντινίδη στον χώρο του τεχνικού λογισμικού και της ανάλυσης αντισεισμικών κτιρίων. Προσωπικά μπορώ να πω ότι ήταν και αυτός ένας από τους λόγους που με έκανε πελάτη της εταιρείας συν τα υπόλοιπα πλεονεκτήματά του StereoSTATIKA και χωρίς πάντα βέβαια να συγκρίνω ή να αμφισβητώ επ' ουδενί τις δουλειές άλλων εταιρειών του χώρου. Οι απόψεις εξάλλου είναι υποκειμενικές και έχουν να κάνουν με πολλές παραμέτρους. Σε κάθε περίπτωση αν δε μας ικανοποιούσε το πρόγραμμα δεν θα ήμασταν πελάτες της εταιρείας κι αυτό νομίζω πως είναι ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.

    Η αναφορά στο βιβλίο ''Αντισεισμικά Κτίρια από Οπλισμένο Σκυρόδεμα'' του κ. Α. Κωνσταντινίδη το οποίο ασχολείται κατά βάση με τη μελέτη εφαρμογής, έγινε διότι κατά τη μετάβαση στους Ευρωκώδικες και ενώ οι περισσότερες εταιρείες τεχνικού λογισμικού προχώρησαν στην έκδοση εγχειριδίων ώστε να βοηθήσουν τους συναδέλφους μελετητές στην ομαλή μετάβαση από το ένα κανονιστικό πλαίσιο στο άλλο, δεν υπήρξε αντίστοιχη (άμεση τουλάχιστον) κίνηση από την π-Systems. Αυτό είχε καθαρά τη μορφή απορίας σε σχέση με την υποστήριξη των Eurocodes σε θέματα ανάλυσης και λειτουργιών του προγράμματος κι όχι αμφισβήτησης της χρησιμότητας του Α' τόμου του βιβλίου.

    Θα συμφωνήσω πάντως, πως απάντηση στο αρχικό γενικό ερώτημα περί της πλήρους υποστήριξης των EC2 & EC8 και της τεκμηρίωση τους (και εξειδικεύοντας βλ. έλεγχος κανονικότητας, τρόπος προσδιορισμού ''q'' και στις 3 διευθύνσεις κλπ. που προαναφέρθηκαν από τον dn102), δεν έχει δοθεί.

    Δεν έχω την έκδοση με Eurocodes 2 & 8, άρα δεν μπορώ να εκφέρω τεκμηριωμένη προσωπική άποψη επί του θέματος αλλά ούτε θα αμφισβητήσω την καλή πρόθεση του συναδέλφου ο οποίος εξέφρασε απορία ή/και απογοήτευση σε σχέση με αυτό που περίμενε από το προϊόν που αγόρασε κι απλά τη μοιράστηκε στο forum (αιτιολογώντας την). Όσο για τις trial εκδόσεις έχω τη γνώμη ότι 15 ημέρες είναι ούτως ή άλλως λίγες για να αξιολογηθεί οποιοδήποτε λογισμικό ανάλυσης κατασκευών από τον υποψήφιο αγοραστή/χρήστη που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία ή εκπαίδευση με το πρόγραμμα.

    +++ κι από εμένα Χάρη στην εταιρεία για την ανταπόκριση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Γιώργος__ : 04.04.2012 στις 12:06

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Πωλείται: Πωλείται στατικό πρόγραμμα StereoSTATIKA
    Από το μέλος nino7 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.03.2017, 16:25
  2. Φθηνότεροι οι Ευρωκώδικες
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 20:52
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ευρωκώδικες-pushover
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2013, 13:25
  4. Πωλείται: Πώληση ή ανταλλαγή του stereoSTATIKA Ver. 6.21
    Από το μέλος dn102 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.12.2012, 00:01

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •